Biznesplan- sposób na kierowanie firmą

Business meeting and cooperation by business people in office

Każda osoba lub instytucja zakładając swoją działalność, kieruje się potencjalnym zyskiem oraz sposobem zdobycia klientów.
Aby nowo funkcjonująca firma mogła pozytywnie prosperować oraz przynosić potencjalne zyski, powinna mieć dobrze ułożony plan działania, zakładający różne warianty kierowania ludźmi, przewidywać prognozy na rynku pracy oraz działalność konkurencji.
Na efektowność firmy działa wiele czynników, część z nich jest niezależna od przedsiębiorstwa/firmy, natomiast inne czynniki można przewidzieć.


Dlatego tak ważnym elementem każdej działalności jest wdrożenie odpowiedniego biznesplanu- on zakłada różne czynniki i warianty w sytuacjach na które nikt nie ma wpływu.
Dobrze skonstruowany biznesplan może w chwilach kryzysu uchronić firmę przed bankructwem.
Plan biznesowy zakłada bowiem ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego- poprzez analizę rynku, przewiduje możliwość zysków i strat.
Zawiera opis celów, jakie przedsiębiorstwo zamierza realizować w przyszłości z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań rynkowych, finansowych, marketingowych, technologicznych, organizacyjnych i kadrowych, przez co łatwiej jest o organizację pracy zatrudnionych ludzi.
Sam biznesplan jakiejkolwiek firmy często sporządzany jest jako załącznik do wniosku kredytowego, przez co łatwiej o dodatkowe finansowanie przedsięwzięcia i działalności gospodarczej- przez banki jest on niezwykle porządany, kiedy firma stara się o dodatkowy kredyt finansowy.


Dlatego tak istotne jest, aby ten plan działalności jakiejkolwiek firmy, nie zawierał błędów, ten czynnik może zdyskredytować firmę w oczach banku i skutkować odrzuceniem wniosku o kredyt.
Oczywiście istnieją inne czynniki, które bank bierze pod uwagę, oceniając zdolność i płynność finansową firmy.


Jednak bank, patrząc na wniosek firmy o kredyt, patrzy czy w jej planie istnieją takie elementy jak
– charakterystyka przedsiębiorstwa
-opis produktu lub usługi oferowanej przez przedsiębiorstwo
-opis strategii marketingowej
-plan finansowy- zasoby indywidualne firmy


Dobrze zorganizowany biznesplan otwiera przed firmą szereg różnorodnych udogodnień oraz ekonomicznych przywilejów.