7 błędnych przekonań o własnej działalności gospodarczej

biznesman

Kto nie marzy o tym, by zostać swoim własnym szefem? Coraz częściej miliony ludzi na całym świecie rezygnują z pracy, aby zostać przedsiębiorcami, lub zaczynają opracowywać biznesplan w trakcie studiów uniwersyteckich lub podyplomowych. Do czego dążą? Aby osiągnąć niezależność finansową, mieć wpływ na swoją społeczność, zarządzać własnym czasem… Powodów do przedsiębiorczości jest wiele, ale są też takie, które nie powinny skłonić Cię do rozpoczęcia tej przygody, ponieważ będzie ona trudniejsza, niż myślisz. A oto osiem najważniejszych z nich.

Wejdź również na www.informator24.pl, gdzie zapewnimy Ci dodatkową pomoc w opiece nad Twoim biznesem.

1. Ponieważ jest to modne

Przedsiębiorczość to projekt życiowy, który musi być powiązany z Twoją wizją świata, Twoimi wartościami i celem. A przede wszystkim Twoją wiedzą i umiejętnością pracy. W przeciwnym razie poddasz się już przy pierwszych trudnościach.

2. Ponieważ nie chcesz mieć szefa

Innym częstym błędem jest myślenie, że stojąc na czele własnej firmy, nie będzie się już przed nikim odpowiadać. A wiecie co? Klienci są najbardziej wymagającymi szefami na świecie.

3. Ponieważ nie chcesz już pracować tak wiele godzin

Przedsiębiorcy mają wyczerpujące godziny pracy, zwłaszcza w pierwszych latach działalności. Zapomnij więc o elastycznych godzinach pracy, stałym biurze w domu oraz częstych i wydłużonych urlopach.

4. Ponieważ chcesz się bardziej integrować

Prowadząc firmę, musisz stawić czoła jednej z najtrudniejszych walk dla każdego człowieka: samotności. Cały projekt, a zwłaszcza porażki, spadną na Twoje barki. Trudno będzie rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi o trudnościach. W niejeden weekend trzeba będzie zamknąć się w domu, aby pracować.

5. Bo myślisz tylko o tym, żeby zarobić dużo pieniędzy

Rzeczą normalną jest, że w pierwszych latach działalności nie osiągniesz wysokiej rentowności, a nawet będziesz ponosić straty. Nawet jeśli Twój projekt jest niewielki lub jesteś freelancerem, będziesz musiał ponieść takie koszty, jak wynajem powierzchni biurowej, połączenie telefoniczne i internetowe czy szkolenia.

6. Ponieważ chcesz żyć w większym spokoju

To prawda, odpowiadanie przed szefem może być bardzo stresujące, zwłaszcza na najwyższych szczeblach. Jednak prowadzenie firmy może być jeszcze trudniejsze ze względu na większą odpowiedzialność, jaka się z tym wiąże. Po pierwsze dlatego, że trzeba generować wystarczający dochód, aby pokryć koszty i pensje. Po drugie, ponieważ klienci są bardzo wymagający, a konkurencja jest duża.

7. Ponieważ nie możesz znaleźć pracy

Przedsiębiorczość wiąże się z ryzykiem i nie jest rozwiązaniem w obliczu braku możliwości zatrudnienia. Można stracić nie tylko swoje oszczędności, ale także lata kariery i możliwości powrotu na rynek pracy.